Gmina Żelazków: ZUMI.pl / Mapa Targeo / Mapa Google / Pogoda w Gminie
strona główna mapa strony kontakt / BIP
menu główne poznaj gminę żelazków o urzędzie rada gminy galeria
Obrazek 3 zRANKING FINANSOWY SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE 2018
Obrazek 2 zPo raz kolejny Stypendia Wójta Gminy Żelazków zostały rozdane
Obrazek 5 zZłote Gody w Gminie Żelazków
Obrazek 1 zGmina Fair Play
Obrazek 6 zOtwarcie boiska wielofunkcyjnego w Goliszewie
Obrazek 4 zUroczystość Otwarcia Przedszkola w Dębem

1234567
 

Święto Plonów w Żelazkowie za nami!

Dodane przez: Administrator Urzędu Gminy (2019-09-03 13:46)

Tegoroczne Powiatowo - Gminne Święto Plonów odbyło się w niedzielę, 1 września w Żelazkowie. Uroczystości skupiły tysiące mieszkańców powiatu kaliskiego. Organizatorami Dożynek byli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Sylwiusz Jakubowski - Wójt Żelazkowa, Józef Podłużny Prezes Zarządu LGD7 – Kraina Nocy i Dni, Ksiądz Proboszcz parafii w Goliszewie Eugeniusz Walczak.

Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjnie czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest podziękowaniem za zebrane plony, za trud pracy rolnika. Dożynki to najbardziej uroczyste, oficjalne święto w Gminie z udziałem rolników i ich rodzin. Tegoroczne święto plonów zgromadziło nie tylko rolników z terenu gminy Żelazków, ale było  dziękczynieniem dla wszystkich gospodarzy z terenu powiatu kaliskiego. Uroczystości dożynkowe były nie tylko podsumowaniem roku gospodarczego w rolnictwie, ale także imprezą kulturalną i promocyjną, ukazującą tradycje kulinarne, rzemieślnicze i historyczne naszej polskiej wsi i ziemi kaliskiej.

Święto Plonów rozpoczęło się przed Urzędem Gminy w Żelazkowie, skąd zaproszeni goście przeszli w barwnym korowodzie dożynkowym na plac przy Parku. Korowód prowadził Zespół Pieśni i Tańca Przygodzice, następnie podążali „Wiwat” Orkiestra Dęta i Mażoretki działająca przy Gminie Żelazków pod batutą Marcina Nowotnego, delegacja Gminy Żelazków z Wieńcem Dożynkowym i chlebem, delegacja Starosty Dożynek Jacka Grzelaka ze Skarszewa z wieńcem i chlebem, delegacja Starościny Dożynek Agnieszki Polaszczyk ze  Zborowa  z wieńcem i chlebem.

Delegacje Gmin powiatu kaliskiego z chlebami:

 Gminę Blizanów reprezentowali Pani Iwona Ławniczak oraz Krzysztof Rzeźniczak Starostowie tegorocznych Dożynek w Blizanowie. 

 Gminę Brzeziny reprezentowwali Pani Żaneta Pławiak – Baś Radna Gminy Brzeziny i Przewodnicząca KGW Czempisz oraz Bogdan Marszałek Radny Gminy Brzeziny.

 Gminę Ceków-Kolonia reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Cekowie, którego przewodniczącą jest Pani Halina Mosiniak.

 Gminę Godziesze Wielkie  reprezentowało przez Koło Gospodyń Wiejskich ze Skrzatek, którego przewodniczącą jest Pani Anna Balcerzyk.

 Gminę Koźminek reprezentowali Kamila Krupińska i Andrzej Smulik - starostowie tegorocznych dożynek w gminie Koźminek.

 Gmina Lisków  reprezentowali Marzena Olek Wiąz – sołtys Liskowa oraz Tadeusz Rosiak Członek Rady Sołeckiej.

 Gminę Mycielin reprezentowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Gadowa –     Mariola Kasprzak, Urszula Prymerska, Adriana Durkiewicz.

Gminę Opatówek reprezentowały  Przedstawicielki KGW wRajsku Mariola Ratajczyk i Aleksandra Wszędobył.

 Gminę Stawiszyn reprezentowałli sołtys Piątku Małego z małżonką – Jolantę i Wojciecha Gulskich, Ewa Janczak, Jerzego Rzeźko, Rafała Wścisłka, Patrycję Nowakowską.

 Gminę Szczytniki reprezentowali tegoroczni organizatorzy dożynek w gminie szczytniki - Parafia Iwanowice.

Dalej w korowodzie podążali gospodarze dożynek Powiatowo Gminnych: Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Sylwiusz Jakubowski - Wójt Żelazkowa, Ksiądz Proboszcz parafii w Goliszewie Eugeniusz Walczak, włodarze gmin powiatu, zaproszeni goście,  księża oraz mieszkańcy .

Uroczysta msza Św. Polowa odbyła się na scenie, celebrował ją  Ksiądz Eugeniusz Walczak Proboszcz Parafii pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Goliszewie.

Uczestnicy Powiatowo - Gminnych Dożynek mogli obejrzeć wyjątkowy Obrzęd  w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca PRZYGODZICE.  Obrzęd  dożynkowy,  ma  znaczenie  symboliczne, głęboko  osadzone  w polskiej  tradycji, odbyło się tradycyjne obtańczenie wieńców i ośpiewanie. Zespół Przygodzice istnieje od 37 lat, od samego początku kierownikiem zespołu jest Pan Zygmunt Paszkowski. Zespół działa przy Domu Kultury w Przygodzicach. Docenianie piękna ojczystego folkloru, radość z dostarczania publiczności przeżyć artystycznych - są głównymi motywami wytrwałego kontynuowania nauki pieśni, tańców i obrzędów ludowych.

Starostami tegorocznych Dożynek byli Agnieszka Polaszczyk ze Zborowa oraz Jacek Grzelak ze Skarszewa.

Agnieszka Polaszczyk wraz z mężem Tomaszem prowadzą  gospodarstwo rolne w Zborowie o wielkości 3,5 hektara, które przejęła po rodzicach w 2016 r. Jest matką 14-letniej Karoliny i 4-letniego Tomasza. W gospodarstwie prowadzona jest działalność rolnicza, głównie jest to uprawa zbóż. Ponadto, Pani Agnieszka jest właścicielką renomowanych salonów fryzjerskich, a mąż Pani Agnieszki jest właścicielem firmy Gefest. Firma ta działa na terenie całej Polski i wraz z partnerami biznesowymi zajmuje się wyszukiwaniem gruntów pod małe i duże inwestycje dla inwestorów pojedynczych oraz grup kapitałowych polskich i zagranicznych. Gefest to nie tylko nieruchomości, to także sieć gabinetów medycyny naturalnej oraz wysoko wyspecjalizowane doradztwo biznesowe, w tym usługi Public Station. Państwo Polaszczykowie stoją na czele firmy Polichemical sp.zo.o., która zajmuje się handlem międzynarodowym. Pani Agnieszka jest również czynną członkinią KGW w Zborowie. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju eventach związanych z działalnością KGW w Zborowie i nie tylko. Często też organizuje różnego rodzaju imprezy w rodzinnej miejscowości. Co ważne, wraz z mężem działają charytatywnie na rzecz społeczności gminnej i nie tylko.

Jacek Grzelak to 37-letni mieszkaniec Skarszewa. Tam też, wraz z żoną Emilią, prowadzi gospodarstwo rolne, które przejął po rodzicach w 2004 r. Jest ojcem 10-letniego Marcina i 7-letniej Marty. Rozpoczynając swoją działalność rolniczą gospodarował na 35 hektarach. Obecnie posiada 180 hektarów, z czego 90 hektarów stanowią jego własność, a pozostałe 90 hektarów to dzierżawy. Gospodarstwo prowadzone przez Pana Jacka specjalizuje się w produkcji roślinnej. Główna produkcja to kukurydza na ziarno. W dalszej kolejności uprawiane są zboża, rzepak oraz cebula. W gospodarstwie prowadzi się poletka doświadczalne uprawy kukurydzy. Gospodarstwo posiada dwie suszarnie zboża, 7 silosów w sumie na 3,5 tys. ton oraz nowoczesny park maszynowy. Oprócz działalności typowo rolniczej Państwo Grzelakowie prowadzą działalność handlowo-usługową. Zakres usług to uprawa gruntów, siew kukurydzy, siew zbóż, a także zbiór upraw dwoma nowoczesnymi kombajnami zbożowymi. W zakresie tej działalności znajduje się również skup i suszenie kukurydzy paszowej. Ważnym uhonorowaniem prowadzonej przez Pana Jacka działalności jest otrzymana przez niego statuetka „Siewcy” w konkursie „Wielkopolski Rolnik Roku 2015”. Pan Jacek jest Radnym Gminy Żelazków w obecnej kadencji oraz chętnym działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej. W 2016 roku był Starostą Dożynek Wojewódzko-Diecezjalnych, które były organizowane w Liskowie.

Tradycyjnie, jak co roku, rolnicy uroczyście świętowali zakończenie prac polowych. W Dożynkach w Żelazkowie wzięło udział wielu znamienitych gości: parlamentarzyści, samorządowcy, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele instytucji, służb, sołtysi, rolnicy, mieszkańcy powiatu kaliskiego.

Po części obrzędowej licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć występ Kabaretu Czwarta Fala. Kabaret powstał w 2009 roku w kieleckim Domu Kultury Zameczek. Zdobywcy przeszło 50 nagród na ogólnopolskich przeglądach i festiwalach kabaretowych, z czego zdecydowaną większość stanowią nagrody publiczności. Twórcy parodii Wieśka Tico, która osiągnęła rekordową liczbę ponad 50 000 000 odsłon, stając się najpopularniejszą parodią w historii!    Na scenie tworzą wybuchową mieszankę doświadczenia, z młodzieńczą energią, całkowicie pomijając tematy polityczne, religijne. 

Następnie z koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta i Mażoretki "WIWAT" działająca przy Gminie Żelazków pod batutą Marcina Nowotnego.

Punktualnie o godz. 17.15 na scenę wkroczyli członkowie Jubileuszowego XX Dożynkowego Objazdu Powiatu Kaliskiego, byli to zarazem uczestnicy Pierwszego Objazdu.  Niezawodny Bronek Krakus - kierownik Objazdu podsumował te 20 lat wspólnej jazdy, oraz podziękował wszystim uczestnikom, którzy na przestrzeni tych lat wzięli udział w Objazdach. XX Jubileuszowy Dożynkowy Objazd Powiatu Kaliskiego, swój start miał w Żelazkowie o godzinie 8:00. Uczestnicy pokonali 155 km trasę, podzieloną na 13 stacji, przebiegającą wokół powiatu. W ostatnim, specjalnym odcinku wystartowali uczestnicy pierwszego w historii Objazdu Dożynkowego z 2000 roku. Specjalne podziękowania z okazji Jubileuszu złożyli na ręce Bronisława Karkusa Krzysztof Nosal Starosta Kaliski oraz Zbigniew Słodowy Wicestarosta Kaliski.

Po prezentacjach sportowych przyszedł czas na podsumowanie Festiwalu Tradycyjnych Smaków organizowanych przez LGD 7 Kraina Nocy i Dni. Prezes Stowarzyszenia Józef Podłużny podziękował kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom reprezentującym gminy powiatu kaliskiego za przygotowanie potraw konkursowych.

Festiwal Tradycyjnych Smaków w Krainie Nocy i Dni był imprezą towarzyszącą Dożynkom. Miał on formę konkursu kulinarnego, podczas którego wyłonieni zostali zwycięzcy stoisk gminnych, startujących w 4 kategoriach m.in.: Regionalne produkty i potrawy pochodzenia roślinnego – z ziemniaka, kapusty, pomidora, mąki i farsze roślinne, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz najciekawsza aranżacja stoiska. Celem konkursu było kultywowanie tradycji kulinarnych, upowszechnianie starych zawodów i rzemiosła, prezentacja bogactwa kulinarnego regionu LGD7, odnalezienie i zachowanie tradycyjnych specjałów.

Na uczestników dożynek czekało również szereg nagród rozlosowanych w ramach loterii fantowej organizowanej przez Gminę Żelazków i Gminny Ośrodek Kultury.

Na scenie zaprezentowały się również niezastąpione "DYNAMITKI". Zespół wokalny działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie. Tworzy go 11 pań śpiewających muzykę rozrywkową i biesiadną w której skład wchodzą: Izabela Wąsiewicz – kierownik Zespołu, Izabela Pietras, Iwona Prus, Sylwia Czajczyńska, Małgorzata Agaciak, Katarzyna Janas, Anna Kąkol, Lucyna Śniak,  Małgorzata Szymczak, Aneta Andrzejewska, Jolanta Duras, Zdzisław Szymczak - pomoc w obsłudze sceniczno-technicznej, Krzysztof Krzyżaniak- instruktor. W czasie swojej stosunkowo krótkiej działalności zdobyły dużą popularność w gminie Blizanów i powiecie kaliskim występując na gminnych oraz powiatowych uroczystościach.     

 Gwiazdą wieczoru był Zespół PECTUS, którego koncert rozgrzał publiczność do czerwoności. Twórcy takich utworów jak To co chciałbym Ci dać”, „Barcelona”, „Jeden moment”, czy „Oceany” wystąpili z ponad godzinnym koncertem. Zespół w składzie Tomasz Szczepanik (kompozytor/autor tekstów/wokal/lider zespołu), Marek Szczepanik (perkusja/śpiew), Mateusz Szczepanik (bas/śpiew), Maciej Szczepanik (gitara/śpiew) powstał wiosną 2005 roku w Rzeszowie, tworzą go czterej bracia, którzy jak mówią grają z potrzeby i chęci dzielenia się muzyką. 

Na zakończenie niebo rozświetlił pokaz sztucznych ogni a uczestnicy mogli bawić się na zabawie tanecznej przy melodiach granych przez Zespoł Proventus.

Źródło: www.powiat.kalisz.pl

 

Czytano: 13752 razy
kalendarium
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc październik 2021 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Prognoza pogody
Żelazków
Pogoda - ŻelazkówMeteovista.pl Zawsze aktualna pogoda
Zwiń blok aktualności Aktualności
2021-10-20 09:59
Dodane przez: Administrator Urzędu Gminy
2021-10-19 13:04
Dodane przez: Administrator Urzędu Gminy
Obrady XXXII sesji Rady Gminy Żelazków VIII kadencji odbędą się w dniu 26 października 2021r...
2021-10-18 14:15
Dodane przez: Administrator Urzędu Gminy
SPÓŁDZIELNIA KÓŁEK ROLNICZYCH w ŻELAZKOWIE 62-817 Żelazków 122 ogłasza pisemny przetarg...
Rozwiń blok aktualności
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.